1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ogólnopolski Konkurs Debat po Hiszpańsku

Uczennice klasy 7b: Marta Kmiecik, Gosia Olejnik,  Zuzia Oszczęda i Amelka Wawrzkiewicz wywalczyły II miejsce
w I Konkursie Debat po Hiszpańsku w Polsce. Jako najmłodsze uczestniczki debat pokonały uczniów z klas ósmych
i gimnazjalnych. Dziewczęta wykazały sie ogromną wiedzą na temat języków Hiszpanii i innych krajów hiszpańskojęzycznych oraz umiejętnościami retorycznymi. Konkurs odbył sie w Warszawie w Wyższej Szkole Lingwistycznej.

Register to read more...

Akademia Młodego Poligloty

W dniu 8 grudnia 2018 r. uczniowie klas dwujęzycznych, klasy 7b: Agnieszka Adamek, Magda Czekan, Alex Dębowski, Zosia Ganczarek, Ola Janicka, Karolina Kasperek, Marta Kmiecik, Julia Krygier, Oliwia Kulak, Gosia Olejnik, Zuzia Oszczęda i  Maja Sabramowicz oraz uczniowie klasy 8c: Patrycja Chrobot, Maja Gruszka, Natalia Olejnik, Karolina Piątek, Sonia Rup, Maks Trojanowski oraz Natasza Wojnarowska przedstawili "Pequeño Teatro Escolar" na Uniwersytecie Opolskiem w ramach Akademii Młodego Poligloty. Przedstawienie ukazujace najważniejsze aspekty kultury Hiszpanii oraz innych krajów hiszpańskojęzycznych spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wśród młodszych kolegów - uczestników Akademii. Ponadto pani Maria Sadloń wraz z panią Anną Andrzejewską przeprowadziły warsztaty dla dzieci w języku hiszpańskim, a pani Katarzyna Zając spotkała się z rodzicami tych dzieci w celu omówienia istoty dwujęzyczności oraz możliwości nauki w sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim w Szkole Podstawowej nr 15 i jej kontynuacji w II Liceum

t 01 t 02

t 07     t 05    t 06

t 03   t 04

t 08

¡Feliz Día de los Muertos!

Uczniowie klasy 7b poznawali tradycje meksykańskie związane z obchodem Dnia Zmarłych. Jak naprawdę wygląda Día de los muertos? I dlaczego tak różni się od znanych nam europejskich tradycji? Żeby odpowiedzieć na te pytania uczniowie wraz z panią Marią Sadłoń odbyli podróż w czasie, by zagłębić się w historię i dowiedzieć się, skąd tak naprawdę wywodzi się to święto. Było kolorowo i odświetnie, tak jak Meksyku, klasę przystojono ołtarzem pełnym kwiatów, kolorowych świeczek i owoców. Nie zabrakło cukrowych czaszek, tańczących kościotrupów, kostuchy w sombrero.

 gazetka 01   gazetka 02

Clase de español

W dniu 25 października gościnnie przeprowadziła lekcje języka hiszpańskiego w klasie VIIIc i VIIb pani Laura Miera Ruíz, nauczycielka ELE, geografii i historii, która w tym roku szkolnym przyjechała do Opola prosto z Hiszpanii i uczy w "dwójce" w sekcji dwujęzycznej. Pani Laura przeprowadziła lekcję na temat czasowników nieregularnych w ciekawej formie - gry w statki. Ponadto uczniowie mieli okazję przeprowadzić z panią Laurą wywiad oczywiście w języku hiszpańskim. Pani Laura opowiedziała o swoich wcześniejszych doświadczeniach w nauczaniu hiszpańskiego obcokrajowców, opowiedziała o swoim rodzinnym mieście Alicante i o ciekawych tradycyjnych świętach obchodzonych w tym regionie. Wspomniała również o swoich pasjach.

l 01  l 02  l 03

El Día de la Hispanidad

W tym roku "Día de la Hispanidad" obchodziły wspólnie klasy dwujęzyczne w Opolu, czyli uczniowie klas VIIb i VIIIc PSP15, klasy 1J PLOII oraz 3c PG10 pod opieką pań nauczycielek: Marii Sadloń, Katarzyny Zając H 33oraz Anny Andrzejewskiej, Agnieszki Bączkowskiej i Laury Miera-Ruíz. Gospodarzem spotkania była klasa 1J "Dwójki", która przygotowała między innymi układ taneczny do La Gozadera - Gente De Zona. Uczniowie PSP15 zaprosili wszystkich do teatru w niesamowitą podróż po Hiszpanii i po niektórych krajach hiszpańskojęzycznych. Całość prowadził obecny Król Hiszpanii Felipe VI  oraz Królowa Izabela Kastylijska. Ponieważ obchodziliśmy Dzień Odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, i on zaszczycił swoja obecnością. Nie zabrakło również innych słynnych postaci hiszpańskich i hispanoamerykańskich. Poznaliśmy Don Kichota, Zorro, Pabla Picasso, Julio i Enrique Iglesias, Fridę oraz wiele innych wspaniałych osobistości. Ponadto klasa siódma zaśpiewała nasz ulubiony szlagier Alvaro Solera pt. "Sofia". Natomiast uczniowie PG10 zaśpiewali piosenkę pt. "Perdoname" oczywiście ze wspaniałą choreografią taneczną.. Były również występy solistek, zaśpiewały: Julia Smulska utwór z filmu „Coco” pt. „La Bikina”, Sonia Rup piosenkę A. Solera pt. "Volar" oraz w roli Shakiry wystąpiła Julia Röhrichi zaśpiewała przebój „Waka Waka”.

Honorowym gościem spotkania była iberystka, blogerka, vlogerka i tancerka z Wrocławia, pani Kaja Sadowska, która dla naszych uczniów przygotowała bardzo energetyczne warsztaty taneczne. Podczas wywiadu z panią Kają okazało się, że jest pasjonatką języków obcych, oprócz znajomości hiszpańskiego biegle posługuje się językiem angielskim, włoskim, francuskim, a także chińskim i koreańskim.

Ponadto uczniowie uczestniczyli w interesujących warsztatach językowych z panią Laurą Miera Ruíz, nauczycielem natywnym, oraz z panią Anną Andrzejewską, nauczycielką literatury i języka hiszpańskiego. Uczniowie PSP15 mieli okazję bliżej poznać uczniów sekcji dwujęzycznej "dwójki', którzy opowiedzieli im o swojej klasie i o możliwościach jakie daje nauka języka hiszpańskiego.

Galeria zdjęć z wydarzenia

Rok szkolny 2018/2019

Materiały do matematyki i informatyki nauczanych dwujęzycznie.

Klasa siódma hiszpańska

Zdjęcie klasowe 7b w barwach Hiszpanii wykonane 6 września 2018 wraz z panią wychowawczynią Katarzyną Chocianowicz oraz nauczycielkami uczącymi po hiszpańsku - Marią Sadłoń i Katarzyną Zając.

k 01

Uczniowie klasy 7b z temperamentem hiszpańskim.

k 2

Archiwum

Rok szkolny 2017/2018

Carnaval de Santa Cruz de Tenerife

Reprezentacja klasy 7c - dziesięć uczennic w dniu 10 stycznia wzięła udział w III Międzyszkolnym h07Konkursie o Hiszpanii organizowanym przez PG10 w Opolu. W tym roku konkurs dotyczył idiomów hiszpańskich. Uczestnicy konkursu przygotowali własnoręcznie ilustracje graficzne wybranych idiomów oraz rozwiązywali quiz wiedzy z idiomów. Ponadto konkurs odbywał się w rytmach Karnawału w Santa Cruz de Tenerife. Nie zabrakło żartów, muzyki, salsy i pięknych piosenek. Zarówno gospodarze spotkania jak i uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością w swoich kreacjach karnawałowych. Zgodnie z tradycja karnawału na Teneryfie nie obyło się bez wyboru królowej karnawału, w naszym przypadku uczniowie wybierali el Rey del Carnaval.

Dziewczęta z klasy 7c doskonale przygotowały się z idiomów, nie zabrakło im inwencji w ich prezentowaniu jak i kreatywności w charakteryzacjach karnawałowych. A co najważnijesze, wszyscy się doskonale bawili i była to niezapomniana lekcja kultury o Hiszpanii z klasą 3c "Dziesiątki".

Galeria zdjęć ze spotkania

Przedstawienie "Navidad en España"

            h03
Klasa 7c hiszpańska w dniu 16 grudnia 2017r. wystąpiła z przedstawieniem opowiadającym o świętach Bożego Narodzenia w Hiszpanii, na Uniwersytecie Opolskim w ramach Akademii Młodego Poligloty. Przedstawienie oglądnęło 50 dzieci w wieku 9-12 lat. Mali widzowie ocenili siódmoklasistów bardzo wysoko - w ankietach wystawili im same celujące i bardzo dobre oceny.

Galeria zdjęć

             W dniu 18 grudnia uczniowie klasy 7c powtółrzyli przedstawienie dla uczniów klasy 6b. Podczas spotkania uczniowie klasy siódmej opowiedzieli swoim kolegom o klasie dwujęzycznej. Była również wielka loteria na wzór najważniejszej loterii przedświątecznej w Hiszpanii "El Gordo".

 

800 lat opola

Nasze sukcesy

Ważne Sprawy

O szkole

Z życia szkoły

logo Erasmus

Blog SKO

sko2

e_dziennik

baner vulcan 1

Partnerzy

bilingual future logo placowka partnerska PLYHE partner merytoryczny logo 2017

BIP

bip logo pomn1 grad