1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Karnawał w Niemczech

9

            W styczniu, na cotygodniowych zajęciach „Bastelmonntag” w klasie IIa, uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób Niemcy obchodzą Karnawał, z którego miasta pochodzi oraz który dzień go rozpoczyna. W trakcie zajęć uczniowie poznali również słówka związane ze strojami karnawałowymi oraz samodzielnie stworzyli maski karnawałowe. Wśród ciekawych masek odnaleźć można było między innymi maskę batmana, geparda, jednorożca i damy dworu.

Register to read more...

Wir basteln Herbsmännchen

4

                Ponieważ zawitała do nas Pani Jesień, na zajęciach języka mniejszości narodowej w klasie 3 (3ac) godnie ją powitaliśmy, tworząc jesienne ludziki z kasztanów. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością i stworzyły wiele interesujących kasztanowych postaci, zwierzątek i budowli. Zabawie towarzyszyła nauka niemieckich słówek związanych z jesienią i nie tylko.

Register to read more...

Monopoly

1

                 Uczniowie kl. IIId, którzy uczęszczają na zajęcia z języka mniejszości narodowej pod kierunkiem p. Krystyny Kawy tworzyli w grupach gry planszowe MONOPOLY. Głównym celem cyklu lekcji poświęconych temu zagadnieniu było poznanie specyfiki najważniejszych miast w Niemczech (m.in. Berlin, Monachium, Kolonia). Uczniowie najpierw szukali informacji o tych miastach i omawiali na lekcji najważniejsze ich zabytki, a dopiero potem, na podstawie zebranych danych, tworzyli niemiecką wersję tej popularnej gry planszowej. Uczniowie naprawdę zaangażowali się w pracę, czego efektem są wspaniałe gry planszowe, które z pewnością umilą nam niejedną jeszcze lekcję.

Register to read more...

Współpraca z Biblioteką Austriacką

7

               24.10.2018 rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z Biblioteką Austriacką w ramach programu DKK – Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki.Uczniowie z kl. 4d uczęszczający na zajęcia języka mniejszości narodowej mieli możliwość nie tylko zapoznać się z zabawną książką „Der Helle Bahnsinn”, lecz także obejrzeć wystawę „Świat Śląskiej Kolei, 175 lat modernizacji i mobilności” zorganizowaną w ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Ponadto uczniowie wysłuchali fascynujących opowieści pana Adama Łabno, pasjonata kolei i makiet modelarskich.

Register to read more...

„Mein Puppenhaus” – Mój domek dla lalek

03

W maju uczniowie klasy 3c i 3e, uczący się języka niemieckiego, realizowali projekt pt.: „Mein Puppenhaus” (Mój domek dla lalek). Celem projektu było utrwalenie i poszerzenie słownictwa związanego z tematem „Dom”. Podczas zajęć dzieci miały okazję wejść w rolę architekta i zaprojektować niepowtarzalne domki dla lalek, a następnie wykorzystując przeróżne materiały plastyczne, wykonać przepiękne modele domów według własnego projektu. Uczniowie wykazali się niesłychaną pomysłowością i dokładnością podczas realizacji zadania. Gratulujemy pomysłów, fantazji i kreatywności.

Register to read more...

W krainie bajek

03

                    Podczas kwietniowych spotkań na lekcjach języka mniejszości narodowej - niemieckiego uczniowie klas 3c i 3e przenieśli się w magiczny świat bajek braci Grimm. Dzieci nie tylko przypomniały sobie najpiękniejsze baśnie tych niemieckich pisarzy i językoznawców, ale również poznały niemieckie tytuły ich dzieł oraz niemieckie nazwy postaci bajkowych. Na zakończenie uczniowie pracując w grupach wymyślili i zilustrowali własne bajki, które zaprezentowali dwujęzycznie swoim kolegom w formie „papierowego teatrzyku” Kamishibai.

Register to read more...

Projekt „Planety”

07

                 Przez cały maj na zajęciach języka mniejszości narodowej klasa 6b pracowała nad projektem dotyczącym planet układu słonecznego. Uczniowie pod okiem opiekuna, p. Katarzyny Janos, zostali podzieleni na grupy, wybrali jedną z planet i stworzyli do niej makietę lub wizualizację, a także opis budowy i jej skład w języku polskim i niemieckim. Taka forma realizacji materiału bardzo przypadła uczniom do gustu i ukazała twórcze podejście uczniów do zadania.

Register to read more...

„OBSTSALAT” - sałatka owocowa

3

Podczas lekcji języka mniejszości narodowej w klasie II uczniowie poznali słownictwo dotyczące jedzenia. Poprzez liczne gry, zabawy i ćwiczenia utrwalaliśmy m.in. słowa i zwroty związane z owocami i warzywami. Pod koniec cyklu zajęć związanych z tą tematyką uczniowie pod kierunkiem nauczyciela, p. Krystyny Kawy, przygotowywali „OBSTSALAT” - sałatkę owocową. W ten sposób praktycznie podsumowaliśmy i utrwaliliśmy omawiany materiał. Było kolorowo, pysznie i baaaardzo zdrowo!!!

Register to read more...

Tradycje wielkanocne w Niemczech

4

Klasy 1a oraz 3b wzięły udział w ciekawych zajęciach pokazujących zwyczaje i tradycje wielkanocne pochodzące z krajów niemieckojęzycznych. Prezentację wraz z inscenizacją teatralną przygotowały uczennice klasy 6b. Najpierw uczniowie mieli możliwość wyszukania ukrytych w sali pisanek, a następnie wysłuchali rozmowy Pani Wiosny z Zajączkiem Wielkanocnym. Po obejrzeniu scenek uczniowie odpowiadali na pytania ukryte na pisankach, wszystkie dotyczyły zwyczajów wielkanocnych wywodzących się z Niemiec. Na koniec zajęć uczniowie mieli okazję zaprojektować wzór swojej własnej pisanki.

Register to read more...

Smakowita lekcja kultury

1

  Uczniowie klasy Vd omawiając temat dotyczący tradycyjnej kuchni niemieckiej, mieli okazję poznać smak jednej z jej potraw. Najpierw piątoklasiści przetłumaczyli oryginalny przepis, a następnie sami przyrządzili niemiecką sałatkę ziemniaczaną „Kartoffelsalat”. W trakcie robienia sałatki uczniowie stworzyli nagranie dokumentujące kolejne etapy jej tworzenia. Zabawa była przednia, a przy okazji klasa V „posmakowała” trochę niemieckiej tradycji.

Register to read more...

800 lat opola

Nasze sukcesy

Ważne Sprawy

O szkole

Z życia szkoły

logo Erasmus

Blog SKO

sko2

e_dziennik

baner vulcan 1

Partnerzy

bilingual future logo placowka partnerska PLYHE partner merytoryczny logo 2017

BIP

bip logo pomn1 grad